Začal vám lhát tachometr? Co s tím?
Na palubní desce každého auta jsou ukazatele a kontrolky, které nám pomáhají mít přehled o tom, jak probíhá jízda a zda je vše v pořádku. Jak rychle jdeme nás informuje tachometr, ale když se poškodí, může ukazovat nesprávné hodnoty. Co pak?
Zkreslené údaje
Každý výrobce automobilů má jiný design tachometru, stejně jako třeba u klíčů od auta, ale jeho účel je u všech aut stejný. Dává nám informaci o tom, jakou rychlostí se s autem pohybujeme, jestli dodržujeme předpisy a jízda je bezpečná bez zbytečných rizik pro nás i ostatní řidiče. Tachometr funguje na jednoduchém principu počítání otáček kola za jednotku času, čímž nám následně ukáže, jakou rychlost naše auto má. Během jízdy se na něj mnohokrát podíváme a na údaje, které ukazuje, se tak potřebujeme spolehnout. Ať už má naše auto tachometr mechanický s ručičkami nebo digitální s displejem, informace o rychlosti, které nám dává, musí být přesné a bezchybné. Jakmile přestane ukazovat nebo začne ukazovat nereálné hodnoty, je potřebná odborná kontrola a oprava tachometru. Nejen kvůli případné pokutě za překročení rychlosti, ale především kvůli bezpečné jízdě.
Neodkládat opravu
Závada tachometru není nijak výjimečná. U mechanických typů patří mezi nejčastější chyby ručička, která leží a neukazuje žádnou rychlost nebo naopak ukazuje, co chce. U digitálních typů se může displej stát nečitelným nebo v něm vypadávají body. Bez ohledu na typ tachometru není dobré opravu dlouho odkládat, sice se nezmění jízdní vlastnost vozu ani nám nebrání v jízdě, ale bez znalosti toho, jak rychle jedeme, se můžeme dostat do zbytečných problémů. Oprava může být jednoduchá, nebo v případě potřeby lze i přeprogramovat procesor řídící jednotky či nastavit původní hodnoty, což se využívá třeba při výměně přístrojové desky.
Platí pravidlo, že když neznáme rychlost, jakou jedeme, podvědomě zrychlujeme. Pak se může snadno stát, že do zatáčky najedeme v mnohem větší rychlosti, než jsme zvyklí. Funkční tachometr nám tak pomáhá jezdit bezpečně.