Jak vybrat SUV?

Doteď jste jezdili s MPV, sedanem nebo kombi, teď jste ale zatoužili po SUV, které vám dodá na pocitu bezpečnosti? Nejste jediní. SUV se na našich silnicích začínají objevovat stále častěji, a to i přesto, že ne každý je potřebuje, a navíc jsou dražší než auta s „běžnou“ karoserií.  „Esúvéčka“ jsou prostě dneska v módě, jak vybrat to pravé?

SUV má svoje klady i zápory

Mnozí z nás nechápou, proč si je lidé pořizují. Jsou nákladnější jak na pořízení, tak na provoz. A co si budeme povídat, na spoustu míst s nimi ani nezaparkujete. Přesto patří nová SUV i SUV z autobazaru mezi velmi oblíbená vozidla. Jaké jsou jejich (ne)výhody?

 

Na co se při výběru SUV zaměřit?

Zkratka SUV pochází se slov sport utility vehicle, tedy sportovně užitkové vozidlo a jde o kompromis mezi terénním a osobním automobilem. Kombinuje v sobě sportovní vzhled a jízdní vlastnosti s výhodami terénního vozidla, tedy pohyb i mimo silnice.

Díky robustnímu provedení a vyšší světlé výšce jde o univerzální vozidlo. Vybrat si to pravé SUV ale není tak úplně jednoduché, na trhu jich je poměrně hodně, takže je z čeho vybírat. Obecně by esúvéčko mělo mít:

Z jakých SUV můžete vybírat?

Při výběru SUV vás nejspíš budou limitovat finance, někoho i oblíbená značka. Záleží i na tom, co od auta očekáváte.

Z českých vod je to třeba Škoda Yeti nebo Škoda Kamiq, když se podíváme jinam, pak patří mezi oblíbená SUV Honda CRV, BMW X1 xDrive, Volkswagen T-Roc, Audi Q2, Hyundai Santa Fe nebo Volkswagen Tiguan. Chcete malé SUV? Pak se poohlédněte třeba po Ford Puma.

Tip na závěr: Nezapomeňte si pro svoje SUV sjednat i autopojištění