Kde v zimě uskladnit pneumatiky?

Už za několik týdnů vyměníme letní pneumatiky, které máme na svých autech teď, za ty zimní. Určuje nám to i zákon, ale i bez něj je rozumné mít na autě obuté gumy, které odpovídají aktuálnímu ročnímu období. Co ale s těmi, které zrovna neupotřebíme?

Když není prostor


Autem většinou jezdíme denně, do práce, na výlety, za rodinou i na nákupy. Musíme se o něj strata, abychom jezdili bezpečně a měli vše, co je potřeba, v pořádku. Mezi základní povinnosti patří také přezutí gum z letních na zimní do 1. listopadu. Letní pneumatiky, které zrovna nepoužíváme, však musíme někde uskladnit, což může být problém. Majitelé rodinných domů mají rozhodování o něco jednodušší. V panelákových domech se sice nabízí sklepní kóje, tam nás ale často odrazuje možnost snadného přístupu a riziko krádeže. Zvlášť uskladnění pneumatik v Praze a dalších větších městech tak může být problém. Řešením může být uskladnění v pneuservisu, kde se postarají o vhodné podmínky a my máme jistotu, že pneumatiky jsou v bezpečí.  

Vyhovující uskladnění

Podmínky skladování totiž hrají velkou roli v kvalitě a životnosti pneumatik, stejně jako správný tlak nebo geometrie. Špatné skladování zkracuje jejich životnost a zhoršuje kvalitu, což následně poznáte i na jízdních vlastnostech.  Potřebují tři základní věci: konstantní teplotu, sucho a ochranu před sluncem. Pokud tak skladujete pneumatiky sami, přesvědčte se, že mají i vhodné podmínky. Kůlna na dvoře, ve které se teplota mění stejně rychle, jako venku nebo vlhký sklep nejsou tím pravým místem, protože si zbytečně zkracujete životnost svých pneumatik. Vhodnější je garáž, ve které je konstantní teplota bez ohledu na rozmary počasí a sucho. Jestliže podobné podmínky nemáte, zvažte, zda použité pneumatiky nesvěřit k uskladnění profesionálům. Úschova a uskladnění pneumatik je dnes službou, kterou dobrý servis standardně nabízí.

Vhodné skladovací prostory nemá k dispozici každý, ale jsou nezbytné pro zachování kvality pneumatik a jejich správné fungování i bezpečnou jízdu.