Je lepší na motorce používat kufry nebo brašny?

Cestovat na daleké vzdálenosti se nedá pohodlně pouze autem, ale pro někoho překvapivě i motorkou. Samozřejmě zde hodně záleží na typu motocyklu, nicméně cestovní modely se už mnohokrát osvědčily i při cestách okolo světa, takže dojet z Aše až do Frýdku asi také zvládnou.

Místo pro věci

Na dovolenou si většinou potřebujeme sbalit celou řadu věcí. Hodně často pak zjistíme, že se vše do auta prostě nevejde, a pak je potřeba provést důkladnou selekci. V případě motorek je ta selekce ještě daleko ostřejší, jelikož ty klasický kufr z pochopitelných důvodů nemají.

Na kratší vzdálenosti bohatě postačí vzít si i vhodný batoh na záda. Nejezdí se s nimi tedy kdovíjak excelentně, ale svůj účel splní a mnoho motorkářů to takto dělá.

Nicméně vydat se do světa pouze s batohem by asi nebylo rozumné. Proto se také k takovýmto účelům využívají spíše motokufry, respektive motobrašny. Které řešení je však lepší?

Motokufry

Pro moto kufry hraje hlavně jejich odolnost. Během cesty se může ledacos stát a zničit kvalitní kufr je opravdu docela oříšek. A je vcelku jedno, jestli je z plastu nebo z hliníku. Kufry na moto se navíc dají také uzamknout. Zní to jako maličkost, nicméně krade se všude, i na parkovištích.

Na druhou stranu se však nejedná o nic levného. Ani vysoká hmotnost není zrovna jejich silnou stránkou. Někomu může vadit i horší tvar s ohledem na aerodynamiku. Tento neduh však trápí hlavně hliníkové typy.

Motobrašny

Moto brašny na druhou stranu jsou docela levné a v jejich prospěch hraje rovněž nízká hmotnost. Práce s nimi je také daleko příjemnější než s kufry.

Brašny na moto jsou obvykle vyrobeny z koženky či kůže, což je dělá sice voděodolné, avšak tak houževnaté jako tvrzený plast, respektive hliník nejsou ani náhodou. Velkou nevýhodou je nemožnost brašny uzamknout. Jsou na zip, což činí jejich obsah daleko zranitelnější než v případě kufrů.